İnverter Nedir ?

İnverter Nedir ?

İnverter Nedir ?

19/06/2019

İnverter veya Diğer Adı ile İnvertör Nedir ?

 

İnverter doğru akımı ( DC Volt ) alternatif akıma ( AC Volt ) çeviren cihazdır. Güneş enerjisi sistemlerinde, güneş panelleri doğru akım ürettiği için bu enerji akülerde depolanır. Akülerde depolanan 12 volt, 24 volt veya 48 volt doğru akım ( DC Volt ) inverter sayesinde 230 volt altarnatik akıma ( AC Volt ) çevrilir.  

 

İnverter Çeşitleri Nelerdir ?

 

Solar sistemlerde kullanılan inverterler ikiye ayrılırlar. Bunlardan birincisi On-Grid inverterdir. On-Grid inverterler lisanssız güneş enerjisi sistemlerinde, üretilen elektriği dönüştürmede kullanılır. Üretilen elektrik depolama ihtiyacı olmadan şebeke gerilimine dönüştürülür ve dağıtım şirketine iletilir. İkinci inverter çeşidimiz ise Off-Grid inverterdir. Off-Grid ( Ada ) sistemlerinde kullanılan inverterler şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde yaygın olarak kullanılırlar ve onlarda kendi içlerinde ayrım gösterirler.  Off-Grid inverterler iki şekilde çıkış dalgası üretirler. Bunlarda birisi modifiye sinüstür diğeri ise tam sinüs.

 

Modifiye İnverter Nedir ?

 

Modifiye inverter diğer bir adı ile kare dalga inverter, tam sinüs inverterler gibi saf sinüs çıkış dalgası vermezler. Bu yüzden buzdolabı, çamaşır makinası, pompa gibi daha hassas motorlu cihazlarda kullanılması tavsiye edilmez. Modifiye sinüs inverter böyle hassas cihazların zamanla bozulmalarına sebep olabilirler. Fiyatları tam sinüs inverterlere göre daha uygundur.

 

Tam Sinüs İnverter Nedir ?

 

Tam sinüs inverter akülerden gelen dc voltajı şebeke dalgası şeklinde ve frekansında çıkarır. Tam Sinüs inverterlerin verimleri  89 ile  94 arasında değişmektedir. Çalışma frekansları da 50 / 60 Hz'dir. Tam sinüs inverterler, buzdolabı,  hidrafor, çamaşır makinası gibi motorlu yüklerde sorunsuz çalışma sağladıklarından dolayı, modifiye invertere göre daha yaygın kullanılırlar. Aynı zamanda komprasör gibi yüksek akım çeken cihazların çalışmasında, yüksek demeraj özelliğinden dolayı bu inverterin kullanımı tercih edilir.

Yorum ekle